Czym jest kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy nazywany eliksirem młodości i źródłem nawilżania, stosowany jest na szeroką skalę w medycynie.
Swoje zastosowanie znajduje w ortopedii, okulistyce, onkologii, ginekologii, stomatologii, a także w medycynie estetycznej.
Funkcje w organizmie
Jest to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie człowieka . Stanowi budulec oka i serca, jest składnikiem płynów ustrojowych, częścią naczyń krwionośnych, tkanki łącznej, a także mazi stawowej. odpowiada za nawilżenie włosów i paznokci, tworzy wsparcie dla kolagenu i elastyny.
Z wiekiem organizm jednak traci kwas hialuronowy, stąd dochodzi do braków wody i degradacji kolagenu – poziomu nawilżenia w tkankach, stawach, skórze. Z pomocą przychodzi kwas hialuronowy syntetyzowany laboratoryjnie, który swoją budową, składem i strukturą przypomina ten naturalny.
Usieciowanie
W medycynie estetycznej kwas hialuronowy występuje pod dwiema postaciami; jako kwas USIECIOWANY i NIEUSIECIOWANY. Zacznijmy od pierwszego pojęcia.
Owe USIECIOWANIE polega na zagęszczeniu cząsteczek kwasu, czyli połączeniu ich w większe skupiska.
Ten rodzaj kwasu znajduje zastosowanie w modelowaniu owalu twarzy, ust, uzupełnianiu ubytków; np. wypełnianiu zmarszczek, głębokich bruzd, doliny łez .
Wprowadzony pod skórę, może się utrzymać do 12 miesięcy, przy czym po 6 miesiącach zaczyna powoli zanikać. Z racji na swoją biozgodność z ludzkim kwasem, stymuluje i pobudza organizm do produkcji kolagenu. Dlatego też wiele pań zauważa utrzymanie się efektu pomimo upływu 12 miesięcy.
Drugi rodzaj kwasu to kwas hialuronowy NIEUSIECIOWANY. Ten rodzaj kwasu, stosowany jest m.in. w mezoterapii, bądź też może być dodawany do kremów i maseczek. Doskonale sprawdzi się w przypadku wysuszonych skór, które potrzebują regeneracji i dogłębnego nawilżenia. Zaledwie po 3 zabiegach, skóra jest odżywiona, napięta i sprężysta.
Jak działa kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy podaje się na różne głębokości skóry w zależności od okolicy twarzy, którą chcemy odbudować i od rodzaju preparatu. Preparat ma żelową, elastyczną formułę, która przywraca utraconą objętość twarzy, wypełnia zmarszczki, doskonale nawilża i ujędrnia skórę. Usieciowiony i nieusieciowany kwas hialuronowy opóźnia procesy starzenia skóry, a dzięki wiązaniu wody przywraca jej utraconą gęstość i sprężystość.
Przygotowanie do zabiegu:
- Trzy dni przed planowanym zabiegiem unikać sauny, solarium
- Trzy dni przed planowanym zabiegiem należy pić około 2 litrów wody z cytryną
- Trzy dni przed planowanym zabiegiem należy unikać leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen
- Dzień przed unikać zaawansowanego wysiłku fizycznego
Po zabiegu
- W dniu zabiegu unikać kontaktu ze zwierzętami
- Siedem dni unikać sauny, solarium
- Trzy dni unikać wysiłku fizycznego
- Pić około 2 litrów wody z cytryną
- Nie masować ust, nie dotykać miejsc wkłucia
Przebieg zabiegu
Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wypełnia przestrzeń skóry preparatem, omijając naczynia i nerwy. Zabieg trwa około 30 minut a efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.
Kwas hialuronowy a wolumetria twarzy
Upływający czas sprawia, że twarz traci wyraźne kontury i określoną objętość. Środkowe piętro osuwa się, przez co powstają cienie pod oczami, bruzdy nosowo wargowe, tzw. chomiki, a kąciki ust opadają, nadając twarzy smutny wyraz.
Wolumetria – czyli poprawa owalu twarzy i kształtu żuchwy
Przy użyciu kwsau hialuronowego lekarz dokonuje korekty kształtu twarzy lub przywrócenia jej właściwych proporcji. Dodatkowo wypełniając zmarszczki palacza, bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, czy opadające kąciki ust, przywrócony zostaje świeży i młodszy wygląd. Z kolei modelowanie żuchwy pozytywnie podkreśli rysy twarzy, wyostrzając je i wyszczuplając.
Policzki
Z upływem czasu, szczególnie u szczupłych osób, w okolicach policzków zanikają podściółka tłuszczowa i tkanka podskórna. Twarz wygląda na starszą, a policzki zapadają się. Wypełnienie tych okolic kwasem hialuronowym spłyca zagłębienia, wygładza skórę i pozwala odzyskać młodzieńczy wygląd.
Broda
Kwas hialuronowy wykorzystywany jest także w celu zmiany kształt brody. Jej wymodelowanie, wydłużenie czy wyszczuplenie wpływa na wysmuklenie owalu twarzy.
Skronie i czoło
W skroniach dochodzi do zaniku tkanki podskórnej, mięśni i powięzi. Okolica ta zapada się wraz z bocznymi częściami brwi, co daje efekt smutnej, starszej niż w rzeczywistości twarzy. Kwas hialuronowy wypełnia ubytki, podnosząc i uzupełniając brak tkanki. Brwi unoszą się, a cienie w tych miejscach są mniej widoczne. Twarz wygląda na młodszą i wypoczętą.
Nos
Z użyciem kwasu hialuronowego można wyrównać garbki, nierówności grzbietu, ubytki czy asymetrie. Sprawdza się, gdy nos jest zbyt mały, za mocno uniesiony bądź po złamaniu. Eliminacja tych mankamentów podnosi jakość życia Pacjentów i ich pewność siebie.
Modelowanie ust
Bardzo popularne jest modelowanie ust za pomocą kwasu hialuronowego. Umożliwia on osiągnięcie subtelnego lub wyrazistego efektu. Wargi są uwydatnione, zwiększa się objętość czerwieni wargowej. Wyrównane zostają ewentualne asymetrie. Usta nabierają nie tylko objętości, ale też sprężystości i gładkości. Powiększanie ust zmienia też wygląd całej twarzy ze względu na podniesienie opadających kącików i wygładzenie zmarszczek palacza. Nabiera ona radosnego, młodzieńczego wyrazu.
Dolina łez
Wypełnienie doliny łez rozwiązuje problem worków i zasinień pod oczami, które są efektem długotrwałego przemęczenia, stresu czy niedoboru snu. Twarz staje się promienna, a oznaki zmęczenia znikają.